Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

ORLEN Baja Poland 2019: 6 zwycięstwo Hołka


ORLEN Baja Poland 2019: 6 zwycięstwo Hołka

Jadący Mini John Cooper Works Rally Krzysztof Hołowczyc sięgnął po szóste w swojej karierze zwycięstwo w ORLEN Baja Poland. Wygrał pięć z siedmiu oesów, w tym oba przejazdy 220-kilometrowego odcinka na drawskim poligonie, a na mecie w Szczecinie zameldował się z blisko 7-minutową przewagą nad Kubą Przygońskim, który zajął drugą lokatę.


Krzysztof Hołowczyc, pilotowany przez Łukasza Kurzeję, zwyciężył w ORLEN Baja Poland - polskiej rundzie pucharu świata FIA w rajdach Baja. Triumfując po raz szósty, olsztynianin wyśrubował swój własny rekord zwycięstw w tych zawodach. Drugą lokatę wywalczył ubiegłoroczny triumfator tych zawodów Jakub Przygoński, a trzecie miejsce zajął Władimir Wasiliew - nowy lider klasyfikacji pucharu świata.

Rywalizacja w tegorocznej edycji ORLEN Baja Poland rozegrała się na siedmiu próbach sportowych wytyczonych w Szczecinie, Drawsku Pomorskim i w gminie Dobra. Uczestnicy pucharu świata mieli do pokonania dystans 833,95 km, z czego blisko 505 km liczyły próby sportowe.

Otwierający rywalizację, widowiskowy i popularny wśród kibiców prolog wygrała załoga Jakub Przygoński/Timo Gottschalk w MINI John Cooper Works Rally. Za ubiegłorocznym zwycięzcą pucharu świata FIA w rajdach terenowych uplasowali się Krzysztof Hołowczyc i Łukasz Kurzeja w bliźniaczym MINI, przygotowanym przez ekipę X-Raid. Na trzecim miejscu piątkowy wieczór zakończyli aktualni liderzy klasyfikacji mistrzostw Polski, czyli Miroslav Zapletal i Marek Sykora (Ford F150 Evo).

Ściganie w Szczecinie było jednak tylko preludium do starcia na drawskim poligonie. Dwa przejazdy 220-kilometrowego oesu jak zwykle okazały się decydujące dla losów rywalizacji o zwycięstwo w ORLEN Baja Poland.

W sobotni poranek Krzysztof Hołowczyc potwierdził, że nikt nie zna charakterystyki oesu w Drawsku Pomorskim tak dobrze jak on. Olsztynianin zdecydował się ruszać na trasę jako pierwszy i rozpoczął drugi dzień ścigania od niezwykle mocnego uderzenia, które w praktyce ustawiło walkę o zwycięstwo. Sukcesywnie, kilometr po kilometrze, budował przewagę nad Jakubem Przygońskim i ostatecznie ukończył pierwszy przejazd próby poligonie z czasem o 5 minut i 20 sekund lepszym niż reprezentant ORLEN Team. W efekcie Hołek wyszedł na prowadzenie w klasyfikacji zawodów, strącając Przygońskiego z pierwszej pozycji. Szybko rywalizację zakończył dotychczasowy lider pucharu świata Orlando Terranova. Argentyńczyk musiał się wycofać po tym jak w jego MINI zepsuło się wspomaganie kierownicy.

Drugie starcie w Drawsku Pomorskim było zdecydowanie bardziej wyrównane niż pierwszy przejazd. Po 220 km zaciętego ścigania, na mecie Przygońskiego od Hołowczyca dzieliła już tylko nieco ponad minuta. Kuba miał szansę, by odrobić sporą cześć straty do olsztynianina, ale na przeszkodzie stanęła mu awaria skrzyni biegów. W samochodzie ubiegłorocznego zwycięzcy ORLEN Baja Poland przestał działać trzeci bieg, czyli przełożenie, które jest niezwykle ważne na grząskich bezdrożach drawskiego poligonu. Szansa na dopadnięcie lidera była tym większa, że w MINI Hołowczyca i Kurzei dwukrotnie zgasł silnik, a następnie załoga musiała zmieniać przebitą oponę, co zajęło im ponad 2,5 minuty.

Wyniki ścigania w Drawsku spowodowały, że przed finałowym etapem Hołowczyc z Kurzeją byli w komfortowej sytuacji. Liderzy rajdu mieli w zapasie blisko 6,5 minuty przewagi nad zajmującymi drugą lokatę Przygońskim i Gottschalkiem. Pierwszy niedzielny oes wygrał Hołowczyc, na co Przygoński odpowiedział triumfując na kolejnym odcinku. Niedzielne próby były jednak na tyle krótkie, że oesowy triumf Przygońskiego praktycznie nie miał wpływu na końcową klasyfikację. Świadomy tego reprezentant ORLEN Team nie zdecydował się zatem na szalone ataki na dwóch kolejnych próbach, które na swoje konto zapisał Hołek. Dla Przygońskiego, walczącego o końcowy triumf w pucharze świata FIA, najważniejsze były punkty, które pozwoliły mu odrobić stratę w klasyfikacji tego cyklu.

"Wiadomym jest, że dobrze znamy te tereny, zresztą wielu polskich zawodników tutaj testuje. Rajd rozpoczęliśmy bardzo mocno, zwłaszcza że odcinek w Drawsku Pomorskim w wielu miejscach przypominał próby z rajdów WRC. Potem już starałem się kontrolować tempo i swoją przewagę. W niedzielę było podobnie i na początek wygraliśmy oes, jednak potem musiałem podzielić się zwycięstwami z Kubą Przygońskim. Ogólnie jestem bardzo zadowolony i mam nadzieję, że to nie jest moja ostatnia wygrana w tym rajdzie" - mówił Krzysztof Hołowczyc.

"Jestem zadowolony z drugiej pozycji, zwłaszcza że zdobyte tutaj punkty sprawiły, że awansowaliśmy na trzecie miejsce w pucharze świata. Rajd był fajny, trasa ciekawa i dobrze przygotowana, choć dość miękka i piaskowa, przez co bardzo się niszczyła. To jest jednak urok tego terenu, który po prostu jest trudniejszy dla samochodów. Mieliśmy w sobotę problemy ze skrzynią biegów, ale nasi mechanicy zdołali ją wymienić w godzinę, więc mogliśmy trochę powalczyć podczas niedzielnego etapu" - podsumował Jakub Przygoński.

Trzecie miejsce, podobnie jak w ubiegłym roku, zajęli Władimir Wasiliew i Konstantin Żilcow. Załoga jadąca Toyotą Hilux wyjechała ze Szczecina z dorobkiem 16 punktów, dzięki czemu awansowała na pozycję liderów punktacji pucharu świata kosztem Terranovy i Graue, którzy opuścili Polskę z pustymi rękoma. Na trzecią lokatę awansowali Przygoński z Gottschalkiem, którzy na bezdrożach województwa zachodniopomorskiego zdobyli 21 punktów.

Czwarte miejsce zajęli Miroslav Zapletal i Marek Sykora (Ford F150 Evo), którzy byli jednocześnie najwyżej sklasyfikowaną załogą wśród zawodników regularnie startujących w rundach mistrzostw Polski. Ten wynik pozwolił czesko-słowackiemu duetowi umocnić się na prowadzeniu w wyścigu po mistrzowski tytuł.

Wśród motocyklistów najszybszy był Adam Tomiczek (Husqvarna FE). Reprezentant ORLEN Team pokonał swojego zespołowego kolegę Macieja Giemzę o 6 minut. Sklasyfikowany na trzecim miejscu Portugalczyk Tiago Santos (Yamaha WFR) stracił do Tomiczka ponad 20 minut. Wśród quadowców rywalizacja była bardziej wyrównana. Najszybszy w tym gronie Marcin Talaga (Can-Am Renegade 1000R) miał na mecie niecałe trzy minuty przewagi nad Kamilem Wiśniewskim (Yamaha Raptor 700) i ponad cztery nad Aleksandrem Piórczyńskim (Can-Am Renegade).

Rajd ORLEN Baja Poland był też rundą Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych, a także kolejną odsłoną rywalizacji w ramach Dacia Duster Elf Cup. Wśród uczestników pucharu najlepszym tempem legitymowali się Michał Goczał z Szymonem Gospodarczykiem (Can-Am Maverick X3). Z kolei najszybszym z Dusterów był ten prowadzony przez Macieja Grabowskiego, którego pilotował Adam Binięda.

ORLEN Baja Poland 2019 - klasyfikacja końcowa pucharu świata FIA:

1. Hołowczyc/Kurzeja (POL/POL, MINI John Cooper Works Rally) 5:35:52,7 s
2. Przygoński/Gottschalk (POL/GER, MINI John Cooper Works Rally) +6:52,5 s
3. Wasiliew/Żilcow (Toyota Hilux Overdrive) +20:37,0 s
4. Zapletal/Sykora (CZE/SVK, Ford F150 Evo) +25:12,1 s
5. Małuszyński/Małuszyńska (POL/POL, MINI John Cooper Works Rally) +26:01,2 s
6. Grajek/Brakowiecki (POL/POL, BMW X5) +56:59,1 s
7. Worobjew/Szubin (Can-Am Maverick X3) +1:16:45,5 s
8. Vilcāns/Vilcāne (LVA/LVA, Toyota Land Cruiser VDJ200) +2:14:55,3 s
9. Cinotto/Dominella (ITA/ITA, Polaris RZR 1000 Turbo) +11:27:02,1 s
10. Abel/Manez (FRA/FRA, Polaris RZR 1000 Turbo) +11:51:32,6 s

Punktacja pucharu świata w rajdach Baja po ORLEN Baja Poland 2019:

1. Władimir Wasiliew (Toyota Hilux) 96 pkt
2. Orlando Terranova (Mini All4Racing) 90 pkt
3. Jakub Przygoński (MINI John Cooper Works Rally) 79 pkt
4. Martin Prokop 65 pkt
5. Fiodor Worobjew 40 pkt
6. Krzysztof Hołowczyc (MINI John Cooper Works Rally) 30 pkt
6. Tapio Lauronen (Mitsubishi Pajero) 30 pkt
8. Miroslav Zapletal Ford F150 Evo) 28 pkt
9. Benediktas Vanagas (Toyota Hilux) 26 pkt
10. Santiago Navarro (Can-Am Maverick X3) 24 punkty

ORLEN Baja Poland 2019 - zwycięzcy odcinków specjalnych:

OS1 Szczecin (7,08 km): Przygoński/Gottschalk (POL/GER, MINI John Cooper Works Rally)
OS2 Drawsko Pomorskie (220 km): Hołowczyc/Kurzeja (POL/POL, MINI John Cooper Works Rally)
OS3 Drawsko Pomorskie (220 km): Hołowczyc/Kurzeja (POL/POL, MINI John Cooper Works Rally)
OS4 Krzekowo (18,39 km): Hołowczyc/Kurzeja (POL/POL, MINI John Cooper Works Rally)
OS5 Lubieszyn (10,5 km): Przygoński/Gottschalk (POL/GER, MINI John Cooper Works Rally)
OS6 Krzekowo (18,39 km): Hołowczyc/Kurzeja (POL/POL, MINI John Cooper Works Rally)
OS7 Lubieszyn (10,5 km): Hołowczyc/Kurzeja (POL/POL, MINI John Cooper Works Rally)

ORLEN Baja Poland 2019 w liczbach:

5 z 7 oesów wygrała polska załoga Hołowczyc/Kurzeja (MINI John Cooper Works Rally)
Szóste zwycięstwo (na 11 startów) w ORLEN Baja Poland odniósł Krzysztof Hołowczyc.
2 rundy zostały do zakończenia sezonu pucharu świata FIA w rajdach Baja – w Jordanii i Portugalii
95,3 km/h to średnia prędkość zwycięzcy OS 2. Próba w Drawsku Pomorskim była najszybszym odcinkiem tegorocznej edycji ORLEN Baja Poland.
15 krajów świata reprezentowali zawodnicy zgłoszeni do ORLEN Baja Poland
833,95 km liczyła cała trasa ORLEN Baja Poland – odcinki specjalne i sekcje drogowe
504,86 km rywalizacji na 7 odcinkach specjalnych – to dystans, na którym ścigali się zawodnicy z pucharu świata FIA.
3 gminy – Szczecin, Dobra i Drawsko Pomorskie – gościły odcinki specjalne rajdu.
11. edycja ORLEN Baja Poland odbyła się w tym sezonie.


Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościKrzysztof Hołowczyc po ORLEN Baja Poland 2019:


ORLEN Baja Poland 2019:

poniedziałek 02 wrz 2019 - 10:10:06 | Komentarze: 0
Szybkie drukowanie

szukaj w Mierzynie

Mierzyn - usługi/firmy

DENTAMEDICA.jpg
Mierzyn, ul. Topolowa 1i
tel. +48 691 211 449, +48 733 211 449
+48 91 38 31 361
Gabinety Stomatologiczne Dentamedica Clinic to wyjątkowe miejsce, w którym najnowocześniejszy sprzęt
i technologie w połączeniu z wiedzą
i doświadczeniem lekarzy, zapewnią Państwu kompleksowe leczenie
i pełną satysfakcję.

agmed.jpg
CENTRUM MEDYCZNE AGMED
Mierzyn, ul. Grafitowa 4
Dobra, ul. Graniczna 24A
Lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych, pediatra, stomatolog, ginekolog, dermatolog, laryngolog, okulista. Wizyty prywatne u ortopedy, ortodonty i z zakresu med. pracy. Mierzyn: +48 91 48 33 808,
Dobra: +48 91 311 33 01.

slonecznysad

AGD.jpgSpecjalizujemy się w naprawie pralek, zmywarek, lodówek, kuchenek, płyt ceramicznych, indukcyjnych wszystkich firm. Oferujemy również montaż nowych urządzeń. Udzielamy 12 miesięcznej gwarancji na wykonane naprawy! Zadzwoń: +48 601 758 120

thomas.jpg
Thomas.biz.pl
Mierzyn Lubieszyńska 34
Prowadzimy sprzedaż maszyn i urządzeń ogrodowych, elementy wyposażenia ogrodów (ryby, pokarm, akcesoria do oczek wodnych). W naszej ofercie znajdują się również profesjonalne maszyny oraz środki do utrzymania czystości. Możliwość wypożyczania sprzętu ogrodniczego.

trawniki.jpg
Zakładanie trawników
Jako firma z kilkunastoletnim doświadczeniem zajmujemy się profesjonalną niwelacją terenu oraz kompleksowym zakładaniem trawników. Chcesz mieć przed domem idealny trawnik? Zadzwoń:
+48 501 585 105. więcej

reklama

przedszkole_pszczolka.jpg
Akademia Twórczej Edukacji "Pszczółka"
Przedszkole Pszczółka w Mierzynie powstało z myślą stworzenia naturalnego środowiska jak najbliższego dziecku, dające poczucie pewności, akceptacji i bezpieczeństwa. Zapewniamy fachową i troskliwą opiekę, małe grupy zajęciowe, edukację poprzez zabawę. Zadzwoń po więcej informacji:
+48 513 867 408.

reklama.jpg
Reklama w portalu Mierzyn24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu Mierzyn24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej
Redakcja Mierzyn24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu Mierzyn24.pl. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Zapoznaj się z Regulaminem.
Serwisy partnerskie:
Konstancin-Jeziorna | Wiadomości z Konstancina | Mapa Konstancina | Kalendarz wydarzeń | Forum sąsiedzkie | Tu mieszkamy | Przydatne informacje | Katalog firm | Reklama w portalu
Swarzędz | Wiadomości ze Swarzędza | Mapa Swarzędza | Forum sąsiedzkie | Miejscówka | Informator | Katalog firm ze Swarzędza i Poznania | Reklama w portalu
Szczecin - Bezrzecze | Wiadomości z Bezrzecza | Mapa Bezrzecza | Forum sąsiedzkie | Tu mieszkamy | Przydatne informacje | Katalog firm | Reklama w portalu
Szczecin - Gumieńce | Wiadomości z Gumieniec | Mapa Gumieniec | Forum sąsiedzkie | Miejscówka | Informator | Katalog firm z Gumieniec i Szczecina | Reklama w portalu
Gdańsk - Osowa | Wiadomości z Osowej | Mapa Osowej | Sport w Osowej | Forum sąsiedzkie | Tu mieszkamy | Przydatne informacje | Katalog firm | Reklama w portalu