Tytuł wiadomości: Stomatologia Mierzyn: Rozwój uzębienia! (więcej...)
(Kategoria: Mierzyn - Szczecin: wiadomości, informacje)
Dodane przez admin
czwartek 12 sty 2012 - 21:42:43


Stomatologia Mierzyn:
Rozwój uzębienia!


Od lat pokutuje przeświadczenie, że zębów mlecznych się nie leczy, co jest błędem. Tworzą one miejsce dla zębów stałych i warunkują odpowiedni rozwój szczęk. Czasami korzystniejszym wyjściem jest usunięcie zęba mlecznego. W naszym kolejnym artykule tym razem rozprawka o rozwoju uzębienia mlecznego i stałego.


Wyrzynanie zębów mlecznych.
Prawidłowe wyrzynanie się zębów mlecznych i stałych (o czasie) jest jednym z czynników warunkujących odpowiedni rozwój całego narządu żucia i wzrostu kości szczęk. Zęby mleczne wyrzynają się pomiędzy 6. a 30. miesiącem życia. Pierwszemu ząbkowaniu może towarzyszyć ogólne złe samopoczucie dziecka. Jeszcze w drugiej połowie osiemnastego wieku we Francji połowę zgonów niemowląt, z powodu braku odpowiedniej wiedzy lekarskiej, przypisywano ząbkowaniu. Dzisiaj wiadomo, że samo ząbkowanie nie jest odpowiedzialne za dolegliwości, lecz powiązane jest ze spadkiem naturalnej odporności dziecka nabytej z przeciwciałami matki, co może wywoływać przeziębienia z towarzyszącą gorączką. Również manipulacje dziecka przy wyrzynających ząbkach mogą wzmagać ślinienie, zaburzać perystaltykę, co przy pobudzeniu nerwowym może nawet przyczynić się do powstania osutki/pokrzywki.

Jako pierwsze wyrzynają się dolne zęby sieczne (najczęściej około 6 miesiąca życia). Następnie pojawiają się górne zęby sieczne. Po ich całkowitym wyrznięciu zęby górne, przy zwartych szczękach, zupełnie pokrywają zęby dolne. Następnie wyrzynają się zęby sieczne boczne i pierwsze zęby trzonowe mleczne. Po ich wyrznięciu nagryz pionowy (nachodzenie zębów górnych na dolne) ulega spłyceniu. Głębokość nagryzu podczas wzrostu, wymiany uzębienia i wyrzynaniu poszczególnych grup zębów kilkakrotnie będzie ulegać zmianom. Ostatnie wyrzynają się kły i drugie trzonowce kończąc okres formowania się zgryzu mlecznego. W uzębieniu mlecznym nie ma zębów przedtrzonowych.

Tabela przedstawia dokładny czas i kolejność wyrzynania się
zębów mlecznych

ZębyWiek dziecka
Dolne siekacze przyśrodkowe i boczne6-9 miesięcy
Górne siekacze przyśrodkowe i boczne8-10 miesięcy
Pierwsze zęby trzonowe15-21miesięcy
Kły16-20 miesięcy
Drugie zęby trzonowe20-30 miesięcy

Wyrzynanie przed 4. miesiącem życia uznaje się za przedwczesne, a jako opóźnione po 12. miesiącu życia. Wyrznięcie korony zęba nie jest jednoznaczne z zakończeniem formowania korzenia, co ma duże znaczenie przy ewentualnym leczeniu kanałowym. Korzenie zębów mlecznych formują się jeszcze przez rok (do półtora), natomiast zębów stałych przez 3 lata.

Przed wyrznięciem zębów stałych, wcześniej rozpoczyna się proces resorpcja korzeni zębów mlecznych - powstaje miejsce dla wyrzynających się zębów stałych.

Pantomogram poniżej przedstawia uzębienie mieszane u dziecka



Wyrzynanie zębów stałych.
Wymiana uzębienia zaczyna się ok. 6. roku życia od zębów szóstych (pierwszych trzonowych). U dziewcząt zwykle o kilka miesięcy szybciej niż u chłopców. U części dzieci jako pierwsze wyrzynają się siekacze przyśrodkowe (dolne „jedynki”) w żuchwie. Następnie wyrzynają się przyśrodkowe górne (górne „jedynki”), potem boczne dolne „dwójki”, na końcu górne „dwójki”. Kły („trójki”) i zęby przedtrzonowe („4” i „5”) wyrzynają się pomiędzy 8 a 13 rokiem życia, drugie stałe trzonowe („siódemki”) pomiędzy 11 a 14 rokiem. Kolejność i czas wyrzynania zębów stałych często ulega zmianie, częściej obserwuje się przyspieszenie, rzadziej opóźnienie w czasie. Trzecie zęby trzonowe wyrzynają się między 17 a 25 rokiem życia, tutaj zmienność jest największa.

Czas i kolejność wyrzynania zębów stałych
szczegółowo przedstawia tabela

ZębyWiek
Pierwsze trzonowe (szóstki)5-7 lat
Siekacze przyśrodkowe dolne (jedynki)5,5-7 lat
Siekacze przyśrodkowe górne (jedynki)6-8 lat
Siekacze boczne górne i dolne (dwójki)6,5-9 lat
Czwórki górne i trójki dolne9-11 lat
Trójki górne i czwórki dolne9-12 lat
Piątki (drugie przedtrzonowe)10-13 lat
Drugie trzonowe (siódemki)11-13 lat

To tyle jeżeli chodzi o okresy wyrzynania zębów, szeroko opisanych w wielu niekoniecznie ciekawych pracach naukowych..:)

A teraz to co jest istotne dla każdego rodzica i użytkownika własnego uzębienia.

W każdej sytuacji, kiedy istnieją jakiekolwiek wątpliwości lub obawy w odniesieniu do prawidłowości rozwoju uzębienia najlepiej skontaktować się z lekarzem dentystą. Badanie i konsultacja nie będzie długa, a może mieć diametralny wpływ na kształtowanie się uzębienia. To lekarz dentysta powinien ocenić uzębienie dziecka, a nie koleżanka z pracy.

Różnic pomiędzy zębami mlecznymi jest wiele, pamiętać należy, że zęby mleczne są gorzej zmineralizowane, a co za tym idzie, bardziej podatne na próchnicę. Również zęby stałe zaraz po wyrznięciu nie posiadają właściwej mineralizacji. Dlatego kluczową sprawą jest właściwa higiena i dieta.

Od lat pokutuje przeświadczenie, że zębów mlecznych się nie leczy, co jest błędem. Tworzą one miejsce dla zębów stałych i warunkują odpowiedni rozwój szczęk. Czasami, przy nawracających stanach zapalnych i zresorbowanym korzeniu zęba mlecznego, korzystniejszym wyjściem jest usunięcie zęba mlecznego, decyzję jednak powinien podjąć lekarz dentysta.

Uwagę trzeba zwrócić na urazy. Każdy uraz, szczególnie bolesny połączony ze uszkodzeniem zęba, powinien być pozostać pod systematyczną kontrolą lekarza dentysty.

Istotne jest również wyczulenie na dysfunkcje, czyli zaburzone czynności fizjologiczne. Dziecko, od najmłodszych lat powinno mieć odpowiednią pozycję podczas karmienia, kształt smoczka, nie spać z otwartymi ustami, nie ssać kciuka i mieć odpowiednią postawę ciała. Także starsze dzieci (a nierzadko dorośli) nabywają niewłaściwe nawyki: nagryzają różne przedmioty, obgryzają paznokcie, łuskają słonecznik, czy też otwierają piwo zębami.

Rodzice często niepokoją się opóźnionym wyrzynanie pierwszych zębów mlecznych, jednak zmienność czasu wyrzynania jest dosyć znaczna. Niepokoić powinny długo pozostające zęby mleczne, co może świadczyć o zatrzymanych zębach stałych. Wczesne rozpoznanie takiej nieprawidłowości (wskazane wykonanie zdjęcia rtg) może istotnie uwarunkować czas i zmniejszyć komplikacje leczenia.

Ustawienie zębów podczas wymiany uzębienia w krótkim czasie może ulegać zmianom. Jedynki stałe często wyrzynają się poza szczytem wyrostka i w ciągu kilku tygodni mogą trafić na swoje miejsce. Pomóc może usunięcie zęba mlecznego. Również szpary miedzy zębami budzą niepokój, a w uzębieniu mlecznym można ogólnie przyjąć, że są normą.

Na zakończenie - zęby mądrości. Uznawane za narządy szczątkowe, nie spełniające żadnej fizjologicznie istotnej funkcji, zanikające w toku ewolucji stwarzają wielokrotnie wiele problemów pacjentom. Jeżeli problemy się pojawią (nawracające stany zapalne, stłoczenia zębów, nieprawidłowe ustawienia w łuku) celowe jest usunięcie ósemek. O ekstrakcjach ósemek krążą niemiłe legendy, chociaż nie każde usunięcie wiąże się z poważnymi dolegliwościami, co może ocenić dentysta po konsultacji i analizie zdjęcia rtg.

Opracowanie: lek. dent. Łukasz Drejarz - Stomatologia Mierzyn

Artykuł promocyjny

Wizytówka firmy:

Stomatologia Mierzyn
Centrum stomatologii i implantologii
72-006 Szczecin-Mierzyn, ul. Welecka 38
budynek Centrum Mierzyn
Telefon: +48 91 851 17 17
e-mail: gabinet@stomatologia-mierzyn.pl
zobacz na mapie
www.stomatologia-mierzyn.pl

Branża: Lekarze - stomatolodzy, implantologia

Opis:
Nasza wizja praktyki stworzonej dla Państwa opiera się na trzech fundamentach:
1. KOMFORT Pacjenta w każdym wymiarze działania Praktyki - wszystko to, czego nie musi robić Pacjent, jest wykonane przez personel Praktyki.
2. WIEDZA I UMIEJĘTNOŚCI jako podstawa osiągania doskonałych oraz trwałych efektów leczenia - w porozumieniu z Pacjentem wdrażane są najlepsze dla Niego procedury lecznicze.
3. RELACJA z Pacjentem - z uwagi na jej delikatną naturę preferowany jest kameralny kontakt z Pacjentem, a jeden lekarz powinien wykonywać wszystkie zabiegi w zakresie swoich umiejętności.


Zobacz artykuły powiązane:

Stomatologia Mierzyn:
Jak zadbać o zęby?


Tak zwany filmowy uśmiech może mieć każdy. Trzeba tylko dbać o zęby, a reszty dokona stomatolog. Z dentystami z pewnością chcielibyśmy się spotykać jak najrzadziej. Ale do tego trzeba mieć zdrowe zęby. Jeśli więc kontakty ze stomatologiem chcemy ograniczyć do kontrolnych wizyt i towarzyskiej wymiany zdań - musimy o zęby zadbać zawczasu.



Ta wiadomość pochodzi ze strony Mierzyn 24 - Portal Mieszkańców > Mierzyn > Metropolia Szczecin
( http://www.mierzyn24.pl/news.php?extend.970 )