Tytuł wiadomości: Iluminacja kościoła w Mierzynie! (czytaj więcej...)
(Kategoria: Mierzyn - Szczecin: wiadomości, informacje)
Dodane przez admin
czwartek 02 gru 2010 - 07:25:40


Iluminacja kościoła
w Mierzynie!


Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej oraz wiatrak koźlak to jedyne budynki w Mierzynie, które zostały wpisane do rejestru zabytków nieruchomych Województwa Zachodniopomorskiego. O ile jednak będący w prywatnych rękach wiatrak z roku na rok niszczeje, o tyle mierzyński kościół zdaje się z czasem pięknieć, stając się wizytówką naszej miejscowości. Duża w tym zasługa proboszcza miejscowej parafii - ks. prałata dr Zbigniewa Wyki.


Ostatnim wprowadzonym w życie pomysłem proboszcza jest zewnętrzne oświetlenie kościoła, które po zmierzchu sprawia imponujące wrażenie. Wzniesiony z ciosów granitowych w drugiej połowie XIII wieku kościół, z pewnością zasługuje na takie wyeksponowanie. Inwestycja modernizacji oświetlenia kościoła współfinansowana była przez Gminę Dobra.

Kościół parafialny pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej w Mierzynie położony jest w zachodniej części wsi i zajmuje wraz z przyległym terenem powierzchnię około 4000 m2. Budowla jest orientowana, posiada wieżę od strony zachodniej. Kościół otoczony jest starym kamiennym murem od strony północnej i południowej. Świątynia powstała na planie prostokąta.

Proboszcz Parafii pod wezwaniem
Matki Boskiej Bolesnej w Mierzynie
ks. prałat dr Zbigniew Wyka:
"Pomysł wykonania iluminacji kościoła w Mierzynie zrodził się około roku temu. Wtedy też rozpoczęliśmy działania mające na celu zdobycie wszelkich pozwoleń, wykonania projektu i znalezienia wykonawcy robót. Mierzyńska Parafia współfinansowała prace w wysokości 1/3 kosztów."


Z sąsiedzkiego forum:
Monnatessa: "Ja przyznam, że jestem pod wrażeniem. Kościółek jest piękny, zabytkowy i wreszcie można go w pełni podziwiać. Widać go teraz rewelacyjnie niemal z każdego zakątka Mierzyna."
Tygrys: "Tak, właśnie ostatnio widziałam go po zmroku i muszę przyznać, że świetnie wygląda "
Krissmierzyn: "Przepięknie wygląda, widzę go nawet z okna, świetny pomysł, taka wizytówka Mierzyna..."

Zobacz wątek na forum sąsiedzkim mieszkańców Mierzyna:
Stary Mierzyn

Dołącz do dyskusji na Forum Sąsiedzkim mieszkańców Mierzyna.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się!Kościół parafialny na mapie satelitarnej Mierzyna:

Instrukcja: w celu przesunięcia mapy kliknij na interesujący Ciebie obszar i poruszaj myszką. Powiększ mapę klikając "+" i analogicznie pomniejsz mapę przez "-".

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości

Zobacz artykuły powiązane:

Kościół w Mierzynie!

Jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów i jednocześnie jednym z nielicznych zabytków Mierzyna. Codziennie przejeżdżamy obok niego jadąc i wracając z pracy ulicą Welecką. Jego wieżę widać z odległości kilku kilometrów. Przypominamy bogatą historię XIII-wiecznego kościoła parafialnego pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej w Mierzynie. Udało nam się również zrobić unikatowe zdjęcia lotnicze kościoła oraz fotografie z wieży dzwonów...
czytaj więcej
Ta wiadomość pochodzi ze strony Mierzyn 24 - Portal Mieszkańców > Mierzyn > Metropolia Szczecin
( http://www.mierzyn24.pl/news.php?extend.602 )