Tytuł wiadomości: Zatrucie tlenkiem węgla w Mierzynie
(Kategoria: Mierzyn - Szczecin: wiadomości, informacje)
Dodane przez admin
sobota 10 gru 2022 - 11:18:02


Zatrucie tlenkiem węgla
w Mierzynie


W piątek wieczorem strażacy z Wołczkowa zostali wezwani do zatrucia tlenkiem węgla w Mierzynie. Dzięki szybkiej reakcji domowników nie doszło do tragedii. Jedna osoba trafiła do szpitala.



Do zdarzenia doszło w piątek, 9 grudnia ok. godz. 22:00 na ul. Ogrodowej w Mierzynie. Strażacy z OSP Wołczkowo dostali wezwanie do zatrucia tlenkiem węgla. Na miejsce wezwano też Zespół Ratownictwa Medycznego oraz policjantów z KP Mierzyn.

Pomiary wykazały bardzo duże stężenie tlenku węgla znacznie wykraczające ponad normę, dochodzące do 190 ppm. Stężenie tlenku węgla dopuszczalne przez Światową Organizację Zdrowia to 35 ppm.

Dzięki szybkiej reakcji domowników nie doszło do tragedii. Jedna osoba straciła przytomność. Po podaniu tlenu została przetransportowana do szpitala.

"Sezon grzewczy już dawno rozpoczęty, uważajcie na siebie, zainwestujcie w czujniki tlenku węgla. Tak niewiele, a może uratować życie" - apelują strażacy z OSP Wołczkowo.

Tlenek węgla potocznie zwany czadem jest bezwonnym, bezbarwnym, pozbawionym smaku, silnie trującym gazem. Powstaje on na skutek niepełnego spalania paliw m.in. gazu, węgla, drewna, ropy, oleju i benzyny. Powodem powstania tlenku węgla jest brak odpowiedniej ilości powietrza, niezbędnej do całkowitego spalenia tych paliw. Czad łatwo miesza się z powietrzem, ponieważ jest od niego lżejszy. Należy pamiętać, że tlenek węgla może być śmiertelnym zagrożeniem. Warto więc odpowiednio zabezpieczyć swój dom.

Zatrucie tlenkiem węgla ma miejsce najczęściej w niewietrzonych pomieszczeniach. Bardzo często są to nowo wyremontowane całe mieszkania, nowoczesne domy, łazienki, kuchnie, czy piwnice, z nowymi piecami. Niestety często z przyczyn oszczędnościowych likwiduje się w nich lub zasłania przewody wentylacyjne. Montuje się także wyjątkowo szczelne drzwi i okna, które nie przepuszczają powietrza. Trzeba pamiętać, że takie pomieszczenie nie oddycha, a brak dostępu do tlenu może być przyczyną tragedii. 

W wyniku zatrucia tlenkiem węgla dochodzi do niedotlenienia tkanek, co może prowadzić nawet do śmierci. Początkowe objawy zatrucia czadem mogą być bardzo niepozorne - zmęczenie, osłabienie, nudności i bóle głowy, często są mylone ze zwykłym przeziębieniem, czy grypą. Przy średnim stopniu zatrucia natomiast ból głowy jest już silniejszy, pojawia się poczucie zagubienia, torsje, a tętno znacznie przyspiesza. Jeżeli mamy podejrzenie, że dana osoba mogła zatruć się czadem, należy natychmiast w pomieszczeniu otworzyć wszystkie okna i zapewnić dostęp świeżego powietrza. Jeśli mamy taką możliwość, przenieśmy poszkodowanego w bezpieczne miejsce z dostępem do tlenu. Takiej osobie należy rozluźnić ubranie - rozpiąć guziki i pasek. Jednocześnie należy pamiętać, że nie można doprowadzić do jej wyziębienia. Pamiętaj, aby koniecznie wezwać służby ratownicze.

Aby zapewnić sobie i domownikom pełnię bezpieczeństwa należy systematycznie przeprowadzać kontrole techniczne w swoim domu, szczególnie jeśli jest to stary dom. Chodzi tu o sprawdzanie kratek wentylacyjnych i przewodów kominowych, ich systematyczne czyszczenie oraz upewnienie się, że w mieszkaniu występuje odpowiedni ciąg powietrza. Należy też dbać o to, aby urządzenia grzewcze, których używamy, były sprawne technicznie. Trzeba też jak najczęściej wietrzyć pomieszczenia takie jak kuchnia i łazienka (lub inne miejsca) wyposażone w piecyki gazowe. Najlepiej zainstalować w domu czujnik czadu. Detektor należy umieścić przy wszystkich urządzeniach, które wytwarzają spaliny w tym tlenek węgla. Dobrze, kiedy znajduje się także w sypialni oraz pokojach, w których spędzamy dużo czasu. Taki niewielki czujnik czadu daje nam pewność, że w porę dowiemy się o zagrożeniu. 

Źródła: OSP Wołczkowo, dom.bezpiecznarodzina.pl

Zobacz artykuły powiązane:

Pożar rozdzielnicy elektrycznej w Mierzynie

We wtorek, 22 listopada po godz. 1:00 w nocy przy ulicy Marcepanowej w Mierzynie doszło do pożaru rozdzielnicy elektrycznej. Nikt nie ucierpiał w zdarzeniu.


Pożar samochodu
przy ul. Spółdzielców


W poniedziałek, 22 sierpnia na ul. Spółdzielców w Mierzynie zapalił się samochód osobowy. W wyniku ognia i wysokiej temperatury uszkodzeniu uległy też dwa pojazdy sąsiadujące z palącym się autem.


Pożar przy ul. Rolniczej
w Mierzynie


W środę, 17 sierpnia późnym popołudniem doszło do pożaru nieużytku przy ul. Rolniczej w Mierzynie. Napaleniu uległ też barak, który zamieszkiwali bezdomni. Nikomu nic się nie stało.


Nocny pożar w rejonie ul. Zakładowej w Mierzynie

W nocy z czwartku na piątek w rejonie ul. Zakładowej w Mierzynie doszło do pożaru budynku biurowego. Ogień gasiło 5 zastępów straży pożarnej z gminy Dobra i Szczecina.


Pożar autobusu na
ul. Długiej w Mierzynie


W niedzielę po południu na ul. Długiej w Mierzynie doszło do pożaru autobusu miejskiego. Nikomu nic się nie stało. Ogień gasiły 4 zastępy straży pożarnej ze Szczecina, Dobrej i Wołczkowa.


Pożar ciężarówki
na ul. Spółdzielców


W czwartek rano na ul. Spółdzielców w Mierzynie doszło do pożaru samochodu ciężarowego. Ogień gasiły dwie jednostki straży pożarnej ze Szczecina.



Ta wiadomość pochodzi ze strony Mierzyn 24 - Portal Mieszkańców > Mierzyn > Metropolia Szczecin
( http://www.mierzyn24.pl/news.php?extend.4972 )