Tytuł wiadomości: Apel o oszczędzanie wody
(Kategoria: Mierzyn - Szczecin: wiadomości, informacje)
Dodane przez admin
czwartek 17 cze 2021 - 08:32:52


Apel do mieszkańców
o oszczędzanie wody


Wójt Gminy Dobra zwróciła się z prośbą do mieszkańców gminy o rozważne i możliwie oszczędne korzystanie z wody dostarczanej z gminnej sieci wodociągowej. Pobór wody do napełnienia basenu czy podlewania trawnika może spowodować, że w tym samym momencie innym braknie jej do celów bytowo-socjalnych w gospodarstwach domowych.


"Prosimy o wyrozumiałość i oszczędzanie wody. Szanujmy się nawzajem i pamiętajmy, że nie jesteśmy sami. Pobór wody do napełnienia basenu czy podlewania trawnika może spowodować, że w danym momencie innym braknie jej do celów bytowo-socjalnych" - apeluje Wójt Gminy Dobra Teresa Dera.

W przypadku, gdy pomimo apeli pobór wody nie zostanie zmniejszony, możliwe jest wprowadzenie zakazu pobierania wody z gminnych urządzeń wodociągowych do podlewania ogródków działkowych, zieleńców przydomowych oraz upraw rolnych w godz. 6:00 - 10:00 oraz 16:00 - 23:00, którego egzekwowanie będzie prowadziła Straż Gminna.

Podobny zakaz wprowadziła już 10 maja Gmina Kołbaskowo. W godzinach od 6:00 do 23:00 dla obszarów miejscowości Ustowo, Kurów, Siadło Dolne, Siadło Górne wprowadzono się zakaz poboru wody z sieci wodociągowych do podlewania i zraszania trawników, klombów, ogrodów warzywnych, podlewania upraw działkowych, rolnych i sadowniczych, napełniania basenów przydomowych oraz zbiorników. Zarządzenie obowiązuje do 30 września 2021 r.

Gmina Dobra co roku inwestuje w rozbudowę infrastruktury wodociągowej, w tym w budowę nowych studni i hydroforni. Jednak biorąc pod uwagę suszę, problemy z wodą i dynamicznie wzrastającą liczbę mieszkańców w upalne dnia pojawiają się problemy z ciśnieniem w sieci wodociągowej.

Polska jest jednym z najuboższych w wodę krajów w Europie. Tylko Czechy, Malta i Cypr mają jej mniej w przeliczeniu na mieszkańca. Kurczenie się zasobów wodnych Polski postępuje wraz ze zmianami klimatycznymi.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości
Ta wiadomość pochodzi ze strony Mierzyn 24 - Portal Mieszkańców > Mierzyn > Metropolia Szczecin
( http://www.mierzyn24.pl/news.php?extend.4731 )