Tytuł wiadomości: Lampy solarne z czujnikami ruchu
(Kategoria: Mierzyn - Szczecin: wiadomości, informacje)
Dodane przez admin
poniedziałek 09 mar 2020 - 20:25:55


Lampy solarne nowej generacji z czujnikami ruchu - testy

W Mierzynie na okres testowy zainstalowano lampy solarne nowej generacji z czujnikami ruchu. Kiedy czujniki nie rejestrują ruchu lampa świeci minimalną mocą (10-30%) oszczędzając energię. Po wykryciu ruchu lampy zwiększają swoją moc do 100%.


"Na ulicy Komercyjnej w Mierzynie zamontowaliśmy na testy lampy solarne nowej generacji. Chcemy sprawdzić całkowicie nową technologię" - mówi Z-ca Wójt Gminy Dobra Rafał Zahorski.

Lampy mają zainstalowane na obudowie bardzo wydajne panele fotowoltaiczne, wyposażone są w oszczędne LEDy nowej generacji, a akumulatory znajdują się w środku. Latarnie wyposażone są też w czujniki ruchu i sterowniki - mają 12 różnych programów świecenia.

"Kiedy nie ma ruchu wokół lampy, świeci ona minimalną mocą - do 10% do 30%. W momencie wykrycia ruchu, np. kiedy przechodzi pieszy, lampa zwiększa swoją moc świecenia do 100%" - wyjaśnia Rafał Zahorski. "Testy będą trwały ok. miesiąca. W momencie kiedy lampy zostaną pozytywnie zweryfikowane przez nas i przez mieszkańców, będziemy się zastanawiali nad montażem w przyszłości już tylko tych lamp nowej generacji. Natomiast stare lampy będziemy modyfikować" - mówi Z-ca Wójt Gminy Dobra.

Nowoczesne lampy ładują się nawet podczas niewielkiej ilości słońca i są bardzo wydajne - po naładowaniu świecą kilka dni. Jedna z testowanych lamp ma sterowanie za pomocą pilota, co umożliwia szybką i prostą zmianę programu świecenia. Montaż nowych lamp zajął tylko kilka godzin.

"Ekologiczne lampy z LEDA-ami i panelami solarnymi to przyszłość oświetlenia w miastach i gminach. Tego oświetlenie będzie w przyszłości dominujące i my jako gmina też musimy dopasowywać się do tych energooszczędnych i ekologicznych trendów" - mówi Rafał Zahorski.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościLampy solarne z czujnikami ruchu:
Ta wiadomość pochodzi ze strony Mierzyn 24 - Portal Mieszkańców > Mierzyn > Metropolia Szczecin
( http://www.mierzyn24.pl/news.php?extend.4595 )