Tytuł wiadomości: Kościół w Mierzynie! (czytaj więcej...)
(Kategoria: Mierzyn - Szczecin: wiadomości, informacje)
Dodane przez admin
poniedziałek 10 maj 2010 - 05:46:48


Kościół w Mierzynie!

Jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów i jednocześnie jednym z nielicznych zabytków Mierzyna. Codziennie przejeżdżamy obok niego jadąc i wracając z pracy ulicą Welecką. Jego wieżę widać z odległości kilku kilometrów. Przypominamy bogatą historię XIII-wiecznego kościoła parafialnego pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej w Mierzynie. Udało nam się również zrobić unikatowe zdjęcia lotnicze kościoła oraz fotografie z wieży dzwonów.


Kościół parafialny pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej w Mierzynie położony jest w zachodniej części wsi i zajmuje wraz z przyległym terenem powierzchnię około 4000 m2. Budowla jest orientowana oraz otoczona starym kamiennym murem od strony północnej i południowej. Świątynia powstała pod koniec XIII wieku (okres przejściowy pomiędzy romańskim a gotyckim) na planie prostokąta. Zbudowana była z kwadr granitowych układanych bardzo regularnie i łączonych przy użyciu zaprawy wapiennej.

W XVIII wieku dobudowano drewnianą wieżę od strony zachodniej. Według innych źródeł w tym miejscu wieża istniała wcześniej. Świadczyć ma o tym fakt iż pierwsza jej kondygnacja jest wykonana z takiego samego materiału jak pozostała część budowli zaś druga kondygnacja jest w całości drewniana. Oryginalna wieża spłonęła w pożarze kościoła w 1637 roku. Na jej zgliszczach wzniesiono nową w 1644 roku. W tym czasie przebudowano także część kościoła zmieniając położenie otworów okiennych w ścianach północnej i południowej. Cała wieża ma wysokość 48 m. Jej mury są nieznacznie wyższe od ścian nawy. Wnętrze nawy ma wymiary 15,20 m x 9,90 m.


W ścianie wschodniej budowli znajdują się trzy okna w stylu gotyckim. Zaobserwować można także blendę w kształcie krzyża gotyckiego. Pod jego ramionami znajdują się po dwie blendy ostrołukowe. Według nielicznych źródeł na wschodniej ścianie znajdują się również dwa okna w stylu romańskim. Wnętrze ma charakter budowli salowej bez chóru. Świątynię zdobi barokowy ołtarz z pierwszej połowy XVIII wieku, dwa świeczniki wykonane z brązu w XVII wieku i brązowy krucyfiks datowany na przełom wieku XIX i XX.

Od połowy XVI wieku była to świątynia ewangelicka. Po roku 1945 została świątynią wyznawców obrządku rzymsko-katolickiego. Poświęcona została 1 maja 1947 roku. Według innych danych kościół poświęcono 2 stycznia 1947 roku.
Dopełnieniem mierzyńskiego zabytku jest dzwon z XVII wieku znajdujący się na wieży. W 2006 zamontowano w kościele nowy, cyfrowy dzwon.


Kościół parafialny na mapie satelitarnej:

Instrukcja: w celu przesunięcia mapy kliknij na interesujący Ciebie obszar i poruszaj myszką. Powiększ mapę klikając "+" i analogicznie pomniejsz mapę przez "-".

Galeria zdjęć - kościół parafialny pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej w Mierzynie:
Widok od strony Lubieszyna

Widok z ul. Komercyjnej

Widok od strony Stobna

Widok z "lotu ptaka"

Widok z "lotu ptaka"

Widok z "lotu ptaka"

Widok od strony poczty

Wejście do kościoła

Wieża kościelna

Widok od strony poczty

Widok od strony szkoły

Wieża kościelna od środka

Wieża kościelna od środka

Wieża kościelna od środka

Wieża kościelna od środka

Dzwon z XVII wieku

Dzwon z XVII wieku

Dzwon z XVII wieku

Widok z wieży kościelnej na ul. Nasienną/Topolową

Widok z wieży kościelnej na ul. Welecką

Widok z wieży kościelnej na ul. Welecką

Widok z wieży kościelnej

Widok z wieży kościelnej na zakrystię

Widok z wieży kościelnej na pocztę

Widok z wieży kościelnej na pocztę

Widok z wieży kościelnej na Lubieszyn

Widok z wieży kościelnej na Lubieszyn

Zdjęcia historyczne - wieża kościelna

Zdjęcia historyczne - zakrystia

Zdjęcia historyczne - wielki ołtarz

Dziękujemy proboszczowi parafii - ks. prałatowi dr Zbigniewowi Wyce za udostępnione materiały (fragment pracy magisterskiej Agnieszki Olik) i możliwość zrobienia zdjęć.

Foto: AEROKAM - fotografia lotnicza w najlepszej jakości www.aerokam.pl
Zdjęcia historyczne: www.parafiamierzyn.ovh.org


Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości




Ta wiadomość pochodzi ze strony Mierzyn 24 - Portal Mieszkańców > Mierzyn > Metropolia Szczecin
( http://www.mierzyn24.pl/news.php?extend.432 )