Tytuł wiadomości: Grzywna za niewłaściwą segregację śmieci
(Kategoria: Mierzyn - Szczecin: wiadomości, informacje)
Dodane przez admin
sobota 03 lut 2018 - 08:46:06


Grzywna za niewłaściwą segregację śmieci

Właściciel nieruchomości znajdującej się w jednej z miejscowości w gminie Dobra niewłaściwie segregował odpady. Ponieważ nie przyznawał się do winy, sprawa trafiła do sądu, który po 3 rozprawach uznał go za winnego i wymierzył karę grzywny oraz obciążył kosztami postępowania.


W listopadzie 2016 roku strażnicy gminni w jednej z miejscowości zauważyli wystawiony worek koloru żółtego, przeznaczony na odpady segregowane (tworzywa sztuczne i metal), w którym znajdowały się m.in. podkaszarka z przewodem elektrycznym, opakowania ciśnieniowe, wycieraczka i pompka samochodowa. Takie odpady nie powinny znajdować się w tym worku. Właściciel nieruchomości nie przyjmował argumentacji strażników, swoją postawą przedłużał prowadzone czynności wyjaśniające. W rezultacie sprawa trafiła do sądu.

Reklamy Google:


Niewłaściwe prowadzenie segregacji odpadów jest wykroczeniem z art. 10 ust. 2a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Odbyły się łącznie 3 rozprawy, podczas których obwiniony zarzucał m.in., że strażnicy wykonali tylko zdjęcia, a nie zabezpieczyli kontrowersyjnych odpadów. Sąd w pełni podtrzymał stawiane zarzuty sprawcy wykroczenia. Zebrane dowody uznane zostały jako w zupełności wystarczające.

Podkreślono, że oskarżyciel publiczny (Straż Gminna w Dobrej) prawidłowo wskazał na niedopuszczalność takiego postępowania. Sąd wskazał na dużą szkodliwość takich czynów. Uwypuklił obowiązek dbania o środowisko naturalne i w efekcie, poprzez prawidłową segregacje odpadów, dążenie, aby jak najmniej odpadów trafiało na składowiska. Straż Gminna w Dobrej wskazała także, że niewłaściwa segregacja powoduje wzrost kosztów zagospodarowania odpadów. Różnica w kosztach odbioru i zagospodarowania odpadów niesegregowanych jest trzykrotnie większa niż odpadów prawidłowo segregowanych. W rezultacie, gdy okazuje się, że odebrane odpady nie są prawidłowo posegregowane, gmina obciążana jest wyższymi rachunkami. Przy dużej skali nieprawidłowości mogłoby to przełożyć się na wzrost stawki za odbiór odpadów, a więc dotknąć wszystkich mieszkańców. Stąd też z jednej strony prowadzone były i będą akcje edukacyjne, ale także będą wyrywkowe kontrole segregacji śmieci przez strażników gminnych.

Sąd na rozprawie w dniu 26 stycznia uznał właściciela nieruchomości za winnego zarzucanego czynu (niewłaściwej segregacji) i wymierzył mu karę grzywny w wysokości 200 zł oraz obciążył kosztami postępowania.

Zasady segregacji ujęte są m.in. w uchwale nr VIII/108/2015 Rady Gminy Dobra z dnia 24 września 2015 r. w sprawie ustalenia regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Dobra. Dodatkowo na każdym worku, przeznaczonym na odpady segregowane, jest szczegółowa instrukcja wskazująca jakie odpady mogą być w nim umieszczane. Najwięcej nieprawidłowości dotyczy umieszczania w workach na PET innych odpadów. W workach tych mogą być umieszczone: butelki PET, opakowania po chemii gospodarczej, pojemniki po artykułach sypkich, folie, woreczki, puszki aluminiowe i metalowe, opakowania wielomateriałowe (TETRA PAK).

Źródło: Andrzej Budzyński, Komendant Straży Gminnej w Dobrej

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości





Ta wiadomość pochodzi ze strony Mierzyn 24 - Portal Mieszkańców > Mierzyn > Metropolia Szczecin
( http://www.mierzyn24.pl/news.php?extend.3872 )