Tytuł wiadomości: Bocianie gniazdo w Mierzynie do naprawy
(Kategoria: Mierzyn - Szczecin: wiadomości, informacje)
Dodane przez admin
środa 31 sty 2018 - 15:33:43


Bocianie gniazdo w Mierzynie do naprawy

Bocianie gniazdo, znajdujące się na kominie jednego z warsztatów samochodowych przy ul. Weleckiej w Mierzynie, stało się jednym z symboli naszej miejscowości. Gniazdo jest jednak na tyle potężne, że zaczęło stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i zamieszkujących je ptaków. Gmina Dobra podjęła więc decyzję o budowie nowej platformy dla bocianiej rodziny.


Na stronie Urzędu Gminy Dobra ukazało się ogłoszenie o zapytaniu ofertowym na wykonanie i montaż platformy na gniazdo bociana białego na kominie budynku znajdującego się na terenie działki przy ul. Weleckiej 21 w Mierzynie. Wykonawca prac zobowiązany zostanie również do usunięcia starego materiału gniazdowego.

Reklamy Google:


Wykonawca prac zbuduje platformę o średnicy ok 120-130 cm, której jednym z elementów będzie specjalny wieniec z długich pędów wikliny, wierzby lub brzozy o grubości 20 cm i średnicy wewnętrznej około 120 cm. Gniazdo zostanie też wypełnione wyściółką, która spełniać będzie zadanie imitowania naturalnego gniazda i zapobiegać wywiewaniu lżejszego materiału.

Prace wykonane zostaną zgodnie z wytycznymi zawartymi w "Instrukcji budowy platform pod gniazda bociana białego" wydanej przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura". Inwestycja powinna zakończyć się do 28 lutego, a więc na kilka tygodni przed przylotem mierzyńskich bocianów.

Mierzyńskie bociany od wielu już lat zamieszkują w gnieździe wybudowanym na szczycie komina, znajdującego się na posesji przy ul. Weleckiej 21. Gniazdo ma już przeszło metr wysokości. Bocianie gniazda mogą mieć jednak nawet 2 metry średnicy, 5 metrów wysokości i ważyć aż kilkaset kilogramów.

Przypomnijmy, mimo przychylnego nastawienia ze strony ludzi, bociany są narażone na wiele niebezpieczeństw. Eksperci ostrzegają, że istotne zagrożenie dla tych pięknych ptaków stanowią napowietrzne linie energetyczne, na których ginie wiele ptaków. Pisklęta zaplątują się też dość często w plastikowe sznurki, którymi dorosłe osobniki wyścielają gniazda. Niepokojącym zjawiskiem jest zmniejszanie się obszarów żerowisk, spowodowane zagospodarowaniem otwartych terenów.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości





Ta wiadomość pochodzi ze strony Mierzyn 24 - Portal Mieszkańców > Mierzyn > Metropolia Szczecin
( http://www.mierzyn24.pl/news.php?extend.3868 )