Tytuł wiadomości: Mocne i słabe strony Mierzyna! (czytaj więcej...)
(Kategoria: Mierzyn - Szczecin: wiadomości, informacje)
Dodane przez admin
poniedziałek 18 maj 2009 - 04:45:51


Mocne i słabe strony Mierzyna!

Jakie jest miejsce w którym mieszkamy? Pełne zalet czy też może złożone z samych wad? Dokonajmy szczegółowej analizy i poznajmy atuty oraz słabe strony naszego Mierzyna.


MIERZYN

Mierzyn jest jedną z 17 miejscowości wyodrębnionych w podziale administracyjnym gminy Dobra. Jest położony w południowo-zachodniej części gminy Dobra, w powiecie polickim, w województwie zachodniopomorskim. Sołectwo przylega do szczecińskiego osiedla Gumieńce.
Mierzyn położony jest wzdłuż drogi krajowej nr 10 ze Szczecina w kierunku przejścia granicznego z Niemcami w Lubieszynie, będącej osią centralną starej zabudowy. Obręb Mierzyn zajmuje powierzchnię 713,62 ha. Na koniec czerwca 2008 roku liczba zameldowanych mieszkańców miejscowości wyniosła 5022 osoby, co stanowi 38.5 % ludności całej gminy. Na dzień obecny przewiduje się, że liczba wszystkich mieszkańców (w tym niezameldowanych) wynosi ponad 6500 osób i ciągle dynamicznie rośnie.
Mierzyn znajduje się w rejonie intensywnego rozwoju budownictwa mieszkaniowego jednorodzinnego. Jest to widoczne w obecnych podziałach geodezyjnych gruntów zarówno na terenach przeznaczonych pod zabudowę, jak również rolniczych. Na terenie tym stopniowo zanikać będą obszary rolnicze.
przeczytaj więcej o Mierzynie


MOCNE STRONY MIERZYNA

Zacznijmy od atrakcyjnego położenia geograficznego. Mierzyn jest w bezpośrednim sąsiedztwie Szczecina - jednego z najstarszych i największych miast w Polsce. Zdecydowana większość mieszkańców pracuje, uczy się lub korzysta z usług dużej metropolii. Z drugiej strony Mierzyn znajduje się w rejonie przygranicznym z Niemcami. W każdej chwili można zrobić zakupy u niemieckich sąsiadów czy wybrać się na turystyczną wycieczkę. Zresztą Niemcy są częstymi gośćmi naszej miejscowości. W większości przejeżdżają przez Mierzyna do Szczecina ale również coraz częściej korzystają z naszych usług: sklepy, stacja paliw, restauracje, noclegi.
Silne poczucie lokalnej tożsamości to kolejny atut Mierzyna. Mieszkańcy identyfikują się z Mierzynem i chcą aby ich miejsce zamieszkania rozwijało się w błyskawicznym tempie nie ustępując w tym sąsiedzkim dzielnicom Szczecina.
Mierzyn jest atrakcyjnym miejscem do zamieszkania o czym świadczy dynamiczny wzrost liczby mieszkańców. Tempo wzrostu jest oszałamiające. Od 2003 r. liczba mieszkańców Mierzyna wzrosła o ponad 42%.
W Mierzynie mieszka uzdolniona młodzież co można zauważyć po aktywnie działającej szkole, bibliotece czy centrum kształcenia. Najmłodsi mieszkańcy też nie ustępują swoim starszym kolegom co widać było podczas ostatniego "Gminnego Święta Przedszkolaka".
Kolejną mocną stroną są aktywnie działający przedsiębiorcy. W Mierzynie działa obecnie ok. 250 firm. Częściej można zamówić usługę czy zrobić zakupy na terenie Mierzyna, bez konieczności dojazdu do Szczecina. Szczecińskie firmy powoli zaczynają dostrzegać jak duży potencjał tkwi w Mierzynie. Już nie tylko agencje nieruchomości i firmy budowlane reklamują się na terenie Mierzyna, który staje się atrakcyjnym rynkiem dla biznesu. Budowa Centrum Mierzyn potwierdza tylko zainteresowanie firm miejscem w którym mieszkamy.
Atutem jest również brak zakładów przemysłowych zanieczyszczających środowisko naturalne co stanowi bolączkę większych aglomeracji.
Do mocnych stron naszej miejscowości możemy jeszcze zaliczyć:
- ośrodek zdrowia,
- bazę sportowo-rekreacyjną
- bazę noclegowo-gastronomiczną.



SŁABE STRONY MIERZYNA

Największą wadą Mierzyna jest niski standard dróg oraz niewystarczająca długość chodników. Niestety na przestrzeni ostatnich lat zmieniające się władze gminy chyba nie dostrzegały potencjału i dynamiki wzrostu liczby mieszkańców Mierzyna. Tym samym ilość inwestycji drogowych w Mierzynie była niewystarczająca. Przed obecnymi władzami gminy duże wyzwanie. W jak najkrótszym czasie trzeba nadrobić zaległości i zapewnić mieszkańcom Mierzyna odpowiednie drogi wraz z chodnikami. Optymizmem napawa bieżący (2009 r.) budżet Gminy Dobra w którym prawie połowa wydatków inwestycyjnych przeznaczona jest na Mierzyn.
Słabe połączenie komunikacją publiczną to następna słaba strona naszej miejscowości. Autobusy do Szczecina kursują zdecydowanie zbyt rzadko. Szkoda, że w tym roku do przetargu na obsługę połączeń komunikacyjnych zgłosiła się tylko jedna firma: Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Szczecinie (PKS). Szczeciński ZDiTM nie był zainteresowany przetargiem - a szkoda.
Niewystarczający system odprowadzania wód deszczowych to niebezpieczna wada. Nie chcemy przecież żeby powtórzyła się wielka powódź sprzed 2 lat. W niedzielę 12 sierpnia 2007 r. gigantyczna ulewa spowodowała olbrzymie straty w Mierzynie. Na szczęście po tamtych dramatycznych wydarzeniach wykonano i zaplanowano szereg inwestycji, które mają poprawić bezpieczeństwo mieszkańców.
Zbyt mała szkoła i brak sali gimnastycznej jest następną słabą stroną Mierzyna. Jeszcze... bo za kilka lat powstanie przy ul. Długiej w Mierzynie duża, nowoczesna szkoła wraz z salą gimnastyczną - czytaj więcej
Niestety aktualnie w Mierzynie brak terenów rekreacyjnych i placów zabaw. Nasze pociechy nie mają miejsca, gdzie mogą się bawić ze swoimi kolegami i koleżankami. Dobrą wiadomością jest budowa placu zabaw przy ul. Nasiennej w Mierzynie, która ma się rozpocząć jeszcze w 2009 roku - czytaj więcej
Do słabych stron naszej miejscowości możemy jeszcze zaliczyć:
- braki w wyposażeniu infrastruktury turystycznej i sportowej (ścieżki rowerowe, miejsca odpoczynku, sanitariaty),
- niedostateczna ilość wytyczonych i oznaczonych szlaków turystycznych,
- zły stan zabudowań powstałych przed II wojną światową,
- brak klubu/miejsca spotkań mieszkańców Mierzyna.


Mierzyn, ul. Welecka

Do zalet i wad Mierzyna można pewnie dopisać jeszcze po kilka punktów, staraliśmy się jednak wybrać te najważniejsze. Po analizie wychodzi remis z małą przewagą zalet. Warto zauważyć, że kilka istotnych wad (drogi, szkoła, plac zabaw) ma szanse zostać zmienionych w atuty. Potrzebna jest tylko konsekwencja w działaniu, wsparcie gminy i środki finansowe, których w tym roku nie powinno zabraknąć. Miejmy nadzieję, że za kilka lat będziemy dumni, że mieszkamy w nowoczesnej i rozwiniętej miejscowości z nowymi drogami, szerokimi chodnikami, nowoczesną szkołą, w zielonej i czystej okolicy, z zadowolonymi sąsiadami. Czego Wam i sobie życzymy!


Źródła: U.G. Dobra "Plan Odnowy Miejscowości Mierzyn na lata 2009-2016"

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości




Ta wiadomość pochodzi ze strony Mierzyn 24 - Portal Mieszkańców > Mierzyn > Metropolia Szczecin
( http://www.mierzyn24.pl/news.php?extend.218 )