Tytuł wiadomości: Projekt nowej szkoły w Mierzynie! (czytaj więcej...)
(Kategoria: Mierzyn - Szczecin: wiadomości, informacje)
Dodane przez admin
środa 28 sty 2009 - 15:26:06


Projekt nowej szkoły
w Mierzynie!


Szkoła z salą gimnastyczną, przedszkole, obiekty rekreacyjne - całość przy zastosowaniu technologii energooszczędnych i ekologicznych.
Zobacz wizualizację projektu nowej szkoły w Mierzynie.


Sprawdź na mapie gdzie powstanie nowa szkoła w Mierzynie


To nie są już tylko marzenia mieszkańców Mierzyna ale konkretny projekt i pieniądze. Gmina Dobra zaplanowała w 2009 roku wydatek pół miliona złotych na przygotowania związane z rozpoczęciem inwestycji. Budowa szkoły ruszy najpewniej w 2010 roku.
Projekt przygotowała pracownia MASTER PROJEKT z siedzibą przy ul. Witkiewicza 49/U11 w Szczecinie. Autorami projektu są architekci:
Jacek Iżykowski oraz Bogusław Andrzejczyk.

Jako priorytetowe zostały postawione potrzeby uczniów i pracowników, dostosowanie całości założenia do jak najlepszych warunków wynikających z funkcji projektowanych obiektów oraz zapewnienie wszelkich udogodnień poprzez odpowiednie strefy do nauki, relaksu oraz strefy wejściowej wspólnej dla przedszkola i szkoły, co może okazać się użyteczne dla rodzin posiadających dzieci zarówno w wieku przedszkolnym jak i szkolnym.

Projektowany kompleks obiektów położony jest na terenie w kształcie trapezu ograniczonego ulicą powiatową i drogami dojazdowymi do zabudowy jednorodzinnej. Dla rodziców dowożących dzieci a także pracowników przeznaczono miejsca parkingowe wzdłuż nowoprojektowanej drogi.
Na całości terenu zaprojektowana została zieleń wysoka i niska oraz przebudowany zbiornik wodny mające stworzyć w przyszłości rodzaj zielonej oazy. W obrębie całego kompleksu zaprojektowany został zespół obiektów sportowych, mogących stanowić obiekty rekreacyjne po zajęciach lekcyjnych, a także place zabaw dla dzieci przedszkolnych i w wieku szkolnym.
Cały kompleks będzie ogrodzony i chroniony. Szkoła wraz z salą gimnastyczną stanowią jeden obiekt, osobnym budynkiem jest przedszkole.


Przedszkole to parterowy budynek przekryty płaskimi dachami. W centralnej części przykrycie stanowi świetlik.
Całość podzielona jest na części administracyjną i edukacyjną, które połączono centralnym forum, mogącym być także czymś na kształt świetlicy z bawialnią, a także atrium, w którym przewiduje się stworzenie doświadczalnego ogrodu dla dzieci.
Część edukacyjna to wyodrębnione z bryły budynku boksy oddziałowe, po wschodniej stronie „otwarte” na nowo zagospodarowany zbiornik wodny i zieleń, w części południowej na zieleń i tereny do zabaw. Po stronie zachodniej obiekt oddzielony od terenów rekreacyjnych arkadami, będącymi jednocześnie dojściem do wyjścia. W północnej części budynku znajdują się poczekalnia, szatnie oraz zaplecze kuchenne (catering) obsługujące przedszkole.
Przewiduje się oddzielenie terenów przedszkolnych siatką, a także zielenią mającą spełniać izolację akustyczną.

Szkoła to zespół obiektów: sala gimnastyczna, część edukacyjno-administracyjno-kulturalna oraz stołówka z zapleczem kuchennym, a także kompleks terenów rekreacyjno-sportowych. Projektowany budynek jest szkołą podstawową przeznaczoną dla dzieci w wieku 6-12 lat.
Na parterze w części południowo-wschodniej zaprojektowano 9 izb lekcyjnych dla nauczania początkowego. Część północna to miejsce z wydzielonym hallem oraz przyległymi szatniami, świetlicą i zespołem gabinetów lekarskich obsługujących również dzieci przedszkolne. Południowo-zachodnia część budynku to stołówka z zapleczem przylegającym do obiektów sportowo rekreacyjnych oraz pomieszczenia techniczne. Zachodnie skrzydło to część administracyjna z pokojem nauczycielskim i pomieszczeniami socjalnymi.
Centralną cześć budynku stanowi „forum” będące miejscem zabaw dzieci podczas przerw lekcyjnych. Forum ma pełnić również rolę miejsca spotkań (apele) nauczycieli z dziećmi. Może również pełnić rolę sceny.
Na piętrze znajdują się izby lekcyjne do nauczania tematycznego (8 izb), natomiast po zachodniej stronie forum, znajdują się 4 gabinety do nauki języków obcych. W szkole przewidziano również pomieszczenia dla rozwijania zainteresowań (hobby), 4 pracownie komputerowe, sklepik szkolny i pomieszczenie dla samorządu szkolnego.

Sala sportowa, położona w północno-zachodniej części obiektu, to budynek z pełnowymiarowym boiskiem do piłki ręcznej, koszykówki i siatkówki, z możliwością podziału na trzy części niezbędne przy prowadzeniu zajęć sportowych w kilku grupach. Sala wyposażona jest w pomieszczenia magazynowe, szatnie oraz trybuny i została zaprojektowana tak, że może pełnić rolę samodzielnego obiektu sportowego dla potrzeb rekreacyjnych mieszkańców Mierzyna (osobne wejście).


Cały kompleks szkolny zaprojektowany został na działce przy ulicy Długiej w Mierzynie o powierzchni 35tys. m2.
Przedszkole zajmie powierzchnię 2710 m2, szkoła z salą gimnastyczną 8229 m2, a boiska szkolne 1836 m2.


Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości

Dziękujemy pracowni MASTER PROJEKT oraz autorom projektu arch. Jackowi Iżykowskiemu i arch. Bogusławowi Andrzejczykowi za nadesłane wizualizacje oraz wyczerpujące informacje.
MASTER PROJEKT, ul. Witkiewicza 49/U11, 71-124 Szczecin, tel: 091 434 22 55.


Zobacz artykuły powiązane:

Nowa szkoła w Mierzynie!

To już pewne! W Mierzynie powstanie nowa szkoła. Nie będzie to mały budynek z kilkoma klasami tylko duża szkoła z salą gimnastyczną dla dzieci...
czytaj więcej
Ta wiadomość pochodzi ze strony Mierzyn 24 - Portal Mieszkańców > Mierzyn > Metropolia Szczecin
( http://www.mierzyn24.pl/news.php?extend.150 )