Tytuł wiadomości: Śmieciowy podatek - od ilości zużytej wody (więcej...)
(Kategoria: Mierzyn - Szczecin: wiadomości, informacje)
Dodane przez admin
poniedziałek 19 lis 2012 - 09:22:10


Śmieciowy podatek
- od ilości zużytej wody


Do rewolucji w sposobie naliczania opłat za śmieci, która czeka wszystkich mieszkańców Mierzyna, pozostało już coraz mniej czasu. Termin wprowadzenia przez gminy nowego systemu gospodarki komunalnej mija 30 czerwca 2013 roku. Jak udało nam się ustalić, jeszcze w tym miesiącu Rada Gminy Dobra głosować będzie nad głównymi założeniami gminnego projektu, w tym nad sposobem wyliczania stawki opłat dla mieszkańców za odprowadzanie odpadów.


Projekt uchwały, który pod głosowanie radnych przedstawiła Wójt Gminy Dobra Teresa Dera, przewiduje naliczanie opłat za pomocą metody od ilości zużytej wody. Wysokość stawki stanowić więc będzie iloczyn ilości zużytej wody w danej nieruchomości oraz stawki opłaty określonej kolejną uchwałą. Jak argumentują urzędnicy, metoda ta będzie najbardziej skuteczna i sprawiedliwa, ze względu na możliwość weryfikacji stawki na podstawie danych dowodowych, rachunków, odczytów liczników bądź informacji o zużyciu wody.

W przypadku właścicieli nieruchomości, na których nie będzie możliwości ustalenia ilości zużytej wody wg liczników, opłata będzie naliczana na podstawie przeciętnych norm zużycia wody na jednego mieszkańca w gospodarstwach domowych, tj. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 14 stycznia 2002 r. w sprawie określenia przeciętnych norm zużycia wody.

Reklamy Google:


W uzasadnieniu projektu uchwały czytamy też, że sposób ten najlepiej wskaże jak duża liczba osób generuje powstawanie odpadów. Każda osoba zamieszkująca nieruchomość, jak również osoba w niej przebywająca, generuje zużycie wody, niezależnie czy została przez właściciela nieruchomości zgłoszona, jako wytwórca odpadów, czy też obowiązek ten nie został spełniony.

Opłaty za odbiór odpadów naliczane będą również w stosunku do właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne. Dotyczy to budynków użyteczności publicznej, lokali gastronomicznych i handlowych, ogrodów działkowych, obiektów przemysłowych, cmentarzy, jak również nieruchomości, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a nie zamieszkują ich mieszkańcy.

Każdy z właścicieli nieruchomości zobowiązany zostanie do złożenia specjalnej deklaracji dotyczącej zużycia wody na jego posesji. To na podstawie tej deklaracji, ustalone zostaną wysokości opłat dla mieszkańców za odprowadzanie odpadów. To, jak wysokie będą opłaty, zależeć będzie od ustalonej w najbliższym czasie stawki. Nie wiadomo także, jak traktowani będą mieszkańcy wykorzystujący latem wodę do podlewania przydomowych ogródków. Zużyta w ten sposób woda, może wpłynąć bowiem na znaczny wzrost opłat za wywóz śmieci.

Uchwałę dotyczącą nowego systemu gospodarki komunalnej podjęła już na październikowej sesji Rada Gminy Kołbaskowo. W sąsiedniej gminie również przyjęto metodę od ilości zużytej wody. Przypomnijmy, że gminy Dobra i Kołbaskowo współpracować będą przy wykonywaniu zadań z zakresu zorganizowania systemu utrzymania czystości i porządku. Najprawdopodobniej dzisiaj rozstrzygnie się też sposób naliczania opłat w Szczecinie.

Sposób obliczania opłat za pomocą metody od ilości zużytej wody, z pewnością nie ucieszy wielu mieszkańców Mierzyna. W przeprowadzonej przez nas niedawno sondzie, na ten sposób obliczania opłat zagłosowało jedynie 14% ankietowanych, podczas gdy aż 60% opowiedziało się za sposobem naliczania opłaty wg liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość. Blisko 22% osób biorących udział w ankiecie zagłosowało na jedną, stałą stawkę opłaty dla gospodarstwa domowego. Najmniej procent głosów (4%) zebrało naliczanie opłat wg powierzchni lokalu mieszkalnego. W naszej ankiecie oddano w sumie 123 głosy.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości



Zobacz artykuły powiązane:

Śmieciowa rewolucja
w Mierzynie


W ciągu najbliższego roku, wszystkich mieszkańców Mierzyna czeka rewolucja w sposobie pozbywania się odpadów z nieruchomości. W myśl wprowadzonej przez Sejm zmiany ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, wszystkie miasta i gminy w Polsce, w tym także gmina Dobra, będą musiały najpóźniej do 30 czerwca 2013 roku wprowadzić nowy system gospodarki odpadami.



Ta wiadomość pochodzi ze strony Mierzyn 24 - Portal Mieszkańców > Mierzyn > Metropolia Szczecin
( http://www.mierzyn24.pl/news.php?extend.1283 )