Tytuł wiadomości: Barszcz Sosnowskiego w gminie Dobra (więcej...)
(Kategoria: Mierzyn - Szczecin: wiadomości, informacje)
Dodane przez admin
poniedziałek 06 sie 2012 - 07:40:17


Barszcz Sosnowskiego
w gminie Dobra


Pod tą niewinną nazwą kryje się bardzo niebezpieczna roślina, która w upalne dni powodować może dotkliwe oparzenia II, a nawet III stopnia. Przez ostatnie lata, barszcz Sosnowskiego dał się we znaki władzom niejednej gminy na terenie całej Polski. W minionym tygodniu, występowanie tej rośliny stwierdzono w okolicy jeziora Słonecznego w Szczecinie. Czy mieszkańcy Mierzyna też się mają czego obawiać?


"Dotychczas otrzymaliśmy jedno zgłoszenie dotyczące występowania barszczu Sosnowskiego w Gminie Dobra. Informacja dotyczyła prywatnej działki, znacznie oddalonej od zabudowań. Problem jest przez nas monitorowany. W przypadku stwierdzenia występowania tej rośliny w miejscach łatwo dostępnych dla mieszkańców, podejmiemy interwencję" - informuje Małgorzata Chmielewska, kierownik Wydziału ds. Obywatelskich i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Dobra.

Reklamy Google:


Problem zdaje się dostrzegać Ministerstwo Ochrony Środowiska, które obiecało dofinansować działania instytucji i samorządów mające na celu ograniczenie występowania barszczu Sosnowskiego.

Dlaczego barszcz Sosnowskiego jest tak niebezpieczny? Sok tej rośliny zawiera związki chemiczne zwane furanokumarynami. Są one obecne w całej roślinie, łącznie z pokrywającymi liście i łodygi włoskami. Przy silnym nasłonecznieniu pod wpływem ultrafioletu furanokumaryny ulęgają przemianom i powstają z nich substancje o silnie parzącym działaniu. Zjawisko takie nazywane jest fototoksycznością. Poparzenia powoduje zarówno kontakt z rośliną (uwaga, parzą wszystkie jej części!), jak i z jej sokiem. W miejscach poparzonych pod wpływem promieniowania pojawiają się bąble, przypominające te wywołane wysoką temperaturą, przechodzące czasem we wrzodziejące rany, a w najgorszych przypadkach nawet martwicę skóry. Poparzenia wywołane przez sok barszczu mogą też prowadzić do tzw. bielactwa, czyli zaniku pigmentu w skórze. Należy również pamiętać o tym, że w upalne dni rośliny wydzielają lotne olejki eteryczne, które wdychane w większych stężeniach mogą wywoływać zawroty głowy, wymioty, a nawet zaburzenia świadomości. Dlatego rośliny te należy traktować z dużą ostrożnością, unikając w miarę możliwości wszelkiego kontaktu.

Barszcz Sosnowskiego preferuje siedliska nieco wilgotne, o kwaśnym odczynie gleby, dlatego też często rośnie przy strumieniach, rzekach i na brzegach jezior, co dodatkowo ułatwia mu rozprzestrzenianie nasion. Barszcz jest rośliną niezwykle okazałą. Jego łodygi, zakończone kwiatostanem w kształcie baldachu, osiągają często ponad 3,5 metra wysokości (w wyjątkowo sprzyjających warunkach nawet powyżej 4 m!). Osadzone na mięsistych ogonkach pierzastodzielne liście mierzą nawet do 3 m długości. Dość często zarówno ogonki liści, jak i nasada pędu kwiatowego jest plamisto, lub jednolicie purpurowo zabarwiona. Cała roślina pokryta jest dość długimi i sztywnymi włoskami.

Pamiętajmy, aby unikać bezpośredniego kontaktu z tą rośliną. W razie konieczności należy chronić skórę, ubierając się szczelnie, najlepiej w strój z materiałów syntetycznych, wodoodpornych, w tym rękawice z długimi rękawami. W przypadku poparzeń należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Pojawienie się barszczu Sosnowskiego na terenie Gminy Dobra, można zgłaszać do Straży Gminnej pod nr tel. +48 91 311 42 46 lub do Urzędu Gminy pod nr tel. +48 91 311 22 81.

Źródło: www.wigry.win.pl

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości





Ta wiadomość pochodzi ze strony Mierzyn 24 - Portal Mieszkańców > Mierzyn > Metropolia Szczecin
( http://www.mierzyn24.pl/news.php?extend.1177 )